Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę

Czy warto wykonać przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę?
Form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jest co najmniej kilka: jednoosobowa działalność, spółka z o.o., spółka cywilna czy też komandytowa. Każdy z tych rodzajów działalności ma swoje wady i zalety. Dlatego też spora część przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność zastanawia się kiedy przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę będzie miało rację bytu. Poniżej pokrótce postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Jednak w konkretnym przypadku najlepiej odwiedzić biuro rachunkowe i tam szukać informacji. Istotne są także kwestie natury prawnej, dlatego dobrze jeśli sprawie przyjrzy się doświadczony w temacie radca prawny Malbork.
Wymagania formalne i koszty przekształcenia
Aby móc przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę trzeba spełnić kilka rzeczy:
Koszty przekształcenia mogą być różne w zależności od pewnych czynników. Jednak konkrety na pewno przedstawi biuro rachunkowe Luboń, z usług, którego warto skorzystać. Poniżej prezentujemy najważniejsze koszty tej operacji. Przede wszystkim potrzebny będzie księgowy lub rewident, który poprowadzi księgowość Luboń. Zajmie się ustaleniem wartości bilansowej majątku przedsiębiorstwa. Dochodzi do tego koszt sporządzenia planu przekształcenia, opłata sądowa związana z wnioskiem do zbadania planu przekształcenia, koszt opinii rewidenta, koszt sporządzenia umowy spółki z o.o., opłata za rejestrację spółki czy też opłata za wpis do monitora sądowego i gospodarczego. Koszty niestety nie są małe, jednak czasami warto je ponieść.
Kiedy warto przekształcić JDG w spółkę?
Przede wszystkim spółki są zwolnione z opłacania składek do ZUS-u. Istnieje także szansa na zwolnienie spółki z obowiązku płacenia podatku CIT, w przypadku gdy zysk przeznaczy na rozwój swojej działalności. To również możliwość ubiegania się o specjalne dotacje przeznaczone dla spółek prawa handlowego czy też brak odpowiadania majątkiem osobistym przez wspólników za zobowiązania spółki. Jest to znacząca różnica w stosunku do JDG. Jak widać zalet jest całkiem sporo, dlatego też w miarę możliwości warto skonsultować tę sprawę z osobami oferującymi usługi księgowe.