kupno nieruchomości we Włoszech
Podatki i opłaty

Zrozumienie systemu podatkowego

Kupno nieruchomości we Włoszech, to dla wielu spełnienie marzeń o własnym domu w kraju pełnym słońca. Jest to jednak także inwestycja, która wymaga starannego przygotowania finansowego. Zakup domu we Włoszech wiąże się z wieloma formalnościami. Niezbędne jest zrozumienie włoskiego systemu podatkowego. Dodatkowe opłaty wpływają bowiem znacząco na ostateczny koszt inwestycji.

Kupno nieruchomości we Włoszech od osoby prywatnej

Koszty zakupu nieruchomości we Włoszech różnią się w zależności od jej rodzaju i przeznaczenia. Znaczenie ma również to, czy kupującym jest rezydent. Podstawowym kosztem jest podatek od nieruchomości (Imposta di Registro). Stawka wynosi 2% wartości katastralnej. Pod warunkiem jednak, że mieszkanie we Włoszech sprzedaje osoba prywatna. Kolejnym warunkiem uzyskania stawki 2% jest przeznaczenie nieruchomości na główne miejsce zamieszkania. To tzw. prima casa. Dla nieruchomości na cele inne niż mieszkalne lub jako drugi dom, stawka podatku wynosi 9%. Jak więc widać, różnica jest dość znaczna. Pocieszeniem bywa fakt, że wartość katastralna jest zazwyczaj niższa od rynkowej. Nie jest to jednak regułą.

Kupno nieruchomości we Włoszech z rynku pierwotnego

Transakcje z deweloperami są opodatkowane inaczej. Na takie nieruchomości Italia obowiązuje podatek VAT. Pod warunkiem jednak, że transakcja ma miejsce w ciągu pięciu lat od ukończenia budowy. Stawka VAT wynosi 4% dla prima casa lub 10% dla seconda casa. Luksusowe domy we Włoszech obłożono natomiast stawką 22%. Przy zakupie nieruchomości od dewelopera, konieczne jest również opłacenie podatku hipotecznego (Imposta Ipotecaria) oraz podatku katastralnego (Imposta Catastale). Zazwyczaj wynoszą po 200 euro każdy. Pod warunkiem, że nieruchomość jest klasyfikowana jako prima casa.

Inne opłaty związane z transakcją

Podatki, to nie wszystkie koszty zakupu mieszkania w Wenecji lub innym regionie. Jednym z istotnych kosztów jest wynagrodzenie notariusza. Odgrywa on dużą rolę w procesie zakupu nieruchomości. Sporządza bowiem akt przeniesienia własności. Zajmuje się także rejestracją nieruchomości i uiszczeniem odpowiednich podatków w imieniu kupującego. Koszt usług notarialnych zależy od wartości nieruchomości. Wynosi zwykle od 1% do 2% wartości transakcji.

Wielu kupujących nieruchomości we Włoszech nad morzem nie zna języka ani obowiązujących przepisów prawa. Niezbędne jest więc pośrednictwo w zakupie nieruchomości we Włoszech. Standardowa prowizja za takie usługi wynosi około 3% wartości nieruchomości. Zdarza się, że jest ona negocjowalna. Potrzebny będzie również tłumacz.

W decyzji o zakupie trzeba też uwzględnić coroczne opłaty związane z utrzymaniem nieruchomości. W przypadku mieszkań są to między innymi koszty zarządu wspólnotą mieszkaniową. Natomiast seconda casa jest objęta podatkiem od nieruchomości (IMU). Stawka tego podatku zależy od lokalizacji oraz wartości katastralnej nieruchomości.