transport kontenerowy
Usługi do firm i księgowości

Niezastąpiony transport kontenerowy

Handel krajowy i międzynarodowy opiera się na transporcie towarów – od producentów do dystrybutorów lub bezpośrednio do klientów. Znaczna część, to transport kontenerowy. Bowiem to kontenery właśnie pełnią jedną z najważniejszych ról w łańcuchu dostaw. Umożliwiają relatywnie bezpieczny i szybki przewóz z jednego miejsca w drugie. O ile o aspekty logistyczne najczęściej zadba doświadczony spedytor, to kwestie podatkowe leżą po stronie importera. W zależności od tego, czy będzie to transport kolejowy z Chin, czy dostawa wewnątrzwspólnotowa, należy spełnić inne wymagania i ponieść inne opłaty.

Konieczne do poniesienia opłaty

Akcyza i cło, to pierwsze, co przychodzi na myśl dla importera lub eksportera towarów. W zależności od kierunku przewozu, stawki i terminy opłat są różne. Odprawy celne mogą obsługiwać spedytorzy, w innym przypadku ten obowiązek spada importerów. Należy dokładnie sprawdzać, na które towary obowiązuje cło lub akcyza, bowiem nieuregulowanie należności może spowodować naliczanie dodatkowych kosztów magazynowania i odsetek.
Na usługi transportowe w ujęciu międzynarodowym obowiązują różne stawki podatku VAT (lub jego odpowiednika w innych krajach). Należy to brać pod uwagę, bowiem wycena transportu wpływa bezpośrednio na koszt przewożonych towarów.
Stawki podatku dochodowego w różnych krajach kształtują się na najróżniejszych poziomach. Sprawa komplikuje się dodatkowo, jeśli firma przewozowa posiada oddziały w wielu krajach o odmiennych przepisach podatkowych. Jedynie dobre i doświadczone biuro księgowe będzie w stanie prawidłowo rozliczyć takie należności podatkowe. To bardzo istotne, bowiem nieopłacone podatki po kilku latach mogą wygenerować ogromne odsetki. Często są one niemożliwe do uregulowania i prowadzą do bankructwa przedsiębiorstwa.
Aby nieco ułatwić życie przedsiębiorstwom, wiele krajów zawarło umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Transport kontenerowy, to przedsięwzięcie, które może podlegać tym przepisom.
Wymienione wyżej opłaty, nie są katalogiem zamkniętym. Należy też zwracać uwagę na podatki lokalne i opłaty portowe, które mogą niejednokrotnie zaskoczyć.

Optymalizacja podatkowa przez profesjonalistów

Ogromna ilość przepisów podatkowych w transporcie międzynarodowym może przyprawić o zawrót głowy. W związku z tym, nie tylko wycena transportu jest skomplikowana. Dla przeciętnego człowieka opanowanie zawiłości prawnych jest prawie niemożliwa. Na szczęście można liczyć na doradców podatkowych, którzy przyjrzą się dokładnie działalności firmy i zaproponują optymalizację podatkową.

tłumaczenia angielski
Usługi do firm i księgowości
Tłumaczenia angielski dla księgowych

Profesjonalne tłumaczenia angielski w księgowości Biur tłumaczeń jest wiele w całej Polsce. Zapewniają usługi tłumaczeniowe odpowiedniej jakości oraz w różnych branżach. Biuro rachunkowe oraz księgowe bardzo często korzysta z tłumaczeń z języka angielskiego oraz na język angielski. Tłumaczenia angielski są konieczne, jeśli buro rachunkowe realizuje działalność gospodarczą na skalę międzynarodową, …

przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę
Usługi księgowe
Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę

Czy warto wykonać przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę? Form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jest co najmniej kilka: jednoosobowa działalność, spółka z o.o., spółka cywilna czy też komandytowa. Każdy z tych rodzajów działalności ma swoje wady i zalety. Dlatego też spora część przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność zastanawia się kiedy przekształcenie …

biuro księgowe
Usługi księgowe
Biuro księgowe – co może zrobić za nas?

Prowadzenie ksiąg to nie wszystko Prowadzenie firmy nie jest sprawą łatwą, ponieważ przepisów dotyczących tej kwestii jest bardzo dużo. Na szczęście istnieje sposób na ułatwienie sobie życia. Rozwiązaniem jest biuro księgowe, które zajmie się wszystkimi niezbędnymi kwestiami związanymi z rozliczeniami z US, podatkami itp. Jednak czym tak naprawdę zajmuje się …